Category Archives: results

MENS 1ST TEAM REPORT 17TH NOVEMBER 2018

Mens 1st Team v Norwich City 1 W3-1

This week Harleston Men’s 1s sponsored by Dynamic Club Shops were looking to continue their superb run of form away at close rivals Norwich City. The team welcomed Oakley, Epsom, John Livings and Ollie Whiteman back into the side. 
Early in the warm up it was clear that the difficult pitch was going to cause some issues and this was evident with an early injury for magpies. The first 20mins saw Harleston fail to secure a few early chances and struggle to take control of the game. Tim Whiteman and Simon Hipwell pickpocketed the Norwich defence a number of times which created some golden opportunities but no finish to put them ahead. 
An early disallowed goal from Norwich City made it seem to be not magpies’ day and soon afterwards Norwich City were able to take the lead; but this proved to be a stern wake up call for the boys in white. The remainder of the first half saw Harleston grow in confidence and an impressive piece of individual skill and finish from Raunaq Rai meant it was level at half time. Overall a disappointing half with lots of individual errors and turn over balls, much unlike previous games this season.
With the second half underway Harleston began to assert their dominance on the game and some ruthless pressure in the D from James Gray and Dave Gilbert gave magpies the lead. However, despite some commanding hockey from the likes of Thomas Ridley and Pete Bale in the middle of the park, Harleston continued to lack the quality of previous performances and were unable to rack up the score line. A well taken short corner goal from Ben Gowing secured the victory but this was certainly a game with little to say afterwards other than to move on. 
Looking positively on the game it’s the sign of a promotion worthy side to get the win even when not playing at their best. Next week magpies face Saffron Walden at the nest where they look to make it eight wins in a row and continue to put pressure on Wapping at the top of the table.

LADIES 1ST TEAM REPORT 17TH NOVEMBER 2018

ladies 1st Team v Horsham D 2-2

Harleston Magpies sponsored by Musker McIntyre Estate Agents this week travelled to Horsham welcoming Katherine Ridley into the squad but unfortunately Lucy Whiting missed out again through injury.
Magpies started slowly and Horsham capitalised on that, winning several short corners. One of which they converted when Megan Brown initially saved the shot and Horsham were first to the rebound and flick it into the goal.
After this Magpies started to build into the game and gain some confidence in themselves, leading to some goal scoring opportunities. With some continued pressure Magpies finally broke down the Horsham defence when Emma Lee-Smith got hold of the ball and the shot came off a Horsham foot finding its way into the goal.
In the second half Magpies tried to keep up the intensity that they finished the first half with. They succeeded with this and keep the pressure on the Horsham defence who were defending solidly. Eventually Magpies managed to breakdown the Horsham defence once again when Lauren Rowe beat the keeper with a reverse stick shot.
Magpies continued to defend together as a team as Horsham stepped up the pressure to try and find the equaliser. Horsham pressure paid off when a forward received the ball at the top of the D and found another player waiting on the post to tuck the ball in the goal. Magpies tried to find a winner but could not find the final pass.
In the end a draw was a fair result for both teams and Magpies were pleased to take a point away from Horsham after the long journey. Next week the ladies welcome top of the table Hampstead and Westminster to the nest for their final game before the winter break. Squad: Lauren Barber (Capt), Megan Brown (GK), Katrina Sitch, Louisa Greenacre, Debbie Francis, Fran Burrell, Lara Taylor, Charlie Harrison, Lauren Rowe, Lizzie Clymer, Tor Findlay, Katherine Ridley, Emma Lee-Smith, Jess Bloom, Charley Seaman

Match results – Saturday/Sunday 3/4 June 2017

Saturday 3 June
MIXED (EH Trophy Semis)
Lee Valley SC
Magpies v Spencer (1.30) 4-1 W
(Maria Andrews (3), Simon Hipwell)

Stourport 2 v Khalsa (Warks) 3 (3.30)
Khalsa recovered from 2-0 down to win with
two goals in the last five minutes

Sunday 4 June
MIXED (EH Trophy)
Lee Valley SC
3rd/4th Play-Off Spencer 0 v Stourport 3 (2.00)


Final Magpies v Khalsa (Warks) (4.00)
1-1 (Lizzie Clymer) at FT with Magpies winning
3-2 in the penalty shuffles

Results – Sat/Sun/Mon 29/30 April/1 May 2017

Sunday 30 April
LADIES O35s (EH Trophy Final) v Timperley (Lee Valley SC)
11.00 (Pitch 2) 8-0 W
(Anouska Stott 3, Angie Wheelhouse 3,
Treacle Griffin, Jose Tibbenham)
Congratulations to the squad on this outstanding win

* * * * *

MAGPIES MAY DAY HOCKEY FESTIVAL
Saturday 29 April and Monday 1 May
Saturday (Open Mixed Challenge)
Cup Final – Dalmations 3 Tye Dye Pye 0
Player of the Final – Simon Hipwell (Dalmations)
Plate Final – You Wine Some You Booze Some 3 Chubby’s 0
Player of the Plate Final – Josh Bailey (YWSYBS)
Monday (Ladies & Mens Club XIs)
Ladies’ Cup Final – City City Bang Bang 1 Norwich City 0
Player of the Final – Matilda Warde-Aldam
Ladies’ Plate Final – Dragons White 1 Loddon 0
Player of the Plate Final – Sam Franklin (Dragons)
Men’s Cup Final – Norwich City 1 Ely 0
Player of the Final – Andy Kind (Ely)
Men’s Plate Final – Magpies 0 IES 0 (Magpies win on strokes)
Player of the Plate Final – Jack Frere-Smith (Magpies)

 

Results – Saturday/Sunday 8/9 April 2017

Saturday 8 April
MENS 3s v Ipswich 2s (L) (A) 12.00 3-4 L
LADIES 6s v Breckland (L) (A) 2.30 4-2 W
East Club Minis – HMHC
U12 BOYS (inc. Magpies’ team) (10.30)
Section B: Magpies v Old Loughtonians (10.30) 0-2 L, Cambridge City (11.14) 2-3 L, Norwich City (11.40) 1-3 L, Bury St Edmunds (12.24) 1-2 L, St Neots 2-1 W (for 9th place)
Old Loughtonians beat Norwich City 2-1 in the final and both qualify for national finals
U10 GIRLS (inc. Magpies’ team) (1.30)
Section Y: Magpies v Blueharts (1.55) 1-1 D, Chelmsford (3.10) 3-0 W, Sudbury (3.30) 4-0 W, Cambridge City (4.20) 2-0 W, Sevenoaks (5.00) 2-1 W
Magpies beat Old Loughtonians 3-0 in the final to win the event for the second successive year
CONGRATULATIONS TO THE SQUAD INCLUDING COACH KATHY GARDENS AND MANAGER DUNCAN COGDELL ON THIS OUTSTANDING ACHIEVEMENT

* * * * *

Sunday 9 April
NEW MIXED (EH Trophy Rd 4) v Dereham 2.00 W/O W
NB. Framlingham College
East Club Minis – HMHC
U12 GIRLS (inc. Magpies’ team)(10.00)
Section B: Magpies v Sevenoaks (10.00) 0-3 L,
Hertford (10.22) 2-1 W, Old Loughtonians (11.06) 3-0 W, Ipswich (11.32) 4-0 W, Cambridge City (1.22) 1-0 W, Canterbury (semis) (2.05) 0-1 L
Sevenoaks beat Canterbury 3-1 in the final (both qualify for
the national finals) with Magpies finishing in an
excellent joint 3rd place
U10 BOYS (1.00) (Magpies did not qualify for the event)
Blueharts beat Blue Hornets 1-0 in the final and Norwich Dragons beat Old Loughtonians 3-1 for 3rd place

Results – National Youth Outdoor Competitions 2016/17

NATIONAL YOUTH OUTDOOR COMPETITIONS 2016/17

U14 GIRLS
Manager/Coach: John Pope
01728 748201 07960 884366
popejr
(Midlands League 4)
Sunday 16 October v Norwich City (A) 1.45 3-3 D
Sunday 6 November v Bury St Edmunds (H) 10. 15 (W) 10-1 W
Sunday 20 November v Cambridge City (A) 12.45 2-1 W
Sunday 5 February v Norwich Dragons (H) 11.00 (W) 11-1 W
Sunday 19 February v Pelicans (A) 12.30 2-2 D
Sunday 2 April (Regionals – Leicester GS)
v Reading 1-2 L , v Cirencester 0-2 L, v Leicester 7-0 W

U16 GIRLS
Manager/Coach: Nick McAllen
01508 493269 nickmcallen@hotmail.com
(Midlands League 1)
Sunday 16 October v Bury St Edmunds (H) W/O W
Sunday 6 November v Norwich City (A) 1.45 1-1 D
Sunday 20 November v Sudbury (H) 4-1 W
Sunday 5 February v Norwich Dragons (A) 12.00 4-0 W
Sunday 19 February v Pelicans (H) 11.00 (W) W/O W
Sunday 12 March (Regionals – Pool B, Stourport HC)
v Saffron Walden 3-0 W, v Stourport 0-3 L,
v Oxford Hawks 1-1 D

U18 GIRLS
Manager/Coach: Rob Sorrell
07806 821524 robertsorrell86
1st Rd Sunday 16 October v Old Loughtonians (A) 2.30 9-3 W
2nd Rd Sunday 6 November v Dereham (A) 2.00 6-5 W on penalty strokes after a 3-3 draw in normal time
3rd Rd Sunday 20 November v Norwich City (A) 15-0 W
Q/F Sunday 19 February v Beeston (H) 12.45 (W) 1-7 L

U14 BOYS
Manager/Coach: Chris Hall
01508 548198
christopherhall45
(East League 2)
Sunday 16 October v Bury St Edmunds (A) 2.00 9-1 W
Sunday 6 November v Sudbury (H) 10.45 (S) 8-0 W
Sunday 20 November v IES (H) 4-2 W
Sunday 5 Febuary v Norwich City (A) 1.45 4-3 W
Sunday 26 March (Regionals – Pool B, HMHC)
v Cambridge City 0-1 L, v Southgate 2-0 W, v Sevenoaks 1-2 L

U16 BOYS
Manager/Coach:
(East League 2)
Sunday 16 October v Bishops Stortford (A) W/O L
Sunday 6 November v Braintree (H) W/O L
Sunday 20 November v Ipswich (A)*
Sunday 5 February v Norwich City (A)*
Sunday 19 February v Pelicans (H)*
* team withdrawn from the competition due to
a lack of players in this age group this season

U18 BOYS
Manager/Coach: Stuart Peters
07584-054075
stuartpeters66@sky.com
Rd 1 – Sunday 16 October – bye
Rd 2 – Sunday 6 November v Bedford (H) 12.00 (W) W/O W
Rd 3 – Sunday 20 November v Norwich Dragons (H) 5-4 L on strokes after a 2-2 D in normal time

Results – Saturday/Sunday 1/2 April 2017

Saturday 1 April
MENS 1s v City of Peterborough (L) (A) 1.00 1-10 L
MENS 3s v Norwich Dragons 2s (L) (H) 2.00 (W) 1-3 L
BOYS Dev. v Norwich City (L) (H) 10.45 (W) 1-0 W
League Champions. Well done to team manager and rest of squad!

Sunday 2 April
U14 GIRLS (Midlands League Regionals – Pool A: Leicester GS)
12.45 Leicester 0 v Cirencester 1, Magpies v Reading 1-2 L
2.00 Leicester 0 v Reading 3, Magpies v Cirencester 0-2 L
3.15 Magpies v Leicester 7-0 W, Cirencester 1 v Reading 2
Reading win the Pool
Watton Minis
U12 Girls ‘A’ – runners-up in Gold Tournament
U12 Girls ‘B’ – winners of Silver Tournament
U12 Girls ‘C’ – 4th in Silver Tournament
U10 Girls ‘B’ winners of Silver Tournament
U10 Girls ‘C’ – 4th in Silver Tournament
U12 Boys – 6th
U10 Boys – runners-up

Results – Saturday/Sunday 25/26 March 2017

Saturday 25 March
LADIES 1s v St Albans (L) (H) 2.00 (W) 4-0 W
LADIES 2s v St Ives (L) (A) 12.30 4-0 W
LADIES 3s v Ipswich 2s (L) (H) 12.15 (S) 0-0 D
LADIES 4s v Norwich City 3s (L) (A) 12.15 2-0 W
LADIES 5s v Diss (L) (A) 11.30 3-3 D
LADIES 6s v Norwich City 6s (L) (H) 10.15 (W) 1-6 L
LADIES 7s v Loddon 2s (L) (A) 3.00 0-0 D
GIRLS Dev. v Norwich Dragons (L) (H) 10.45 (S) 1-2 L
MENS 1s v Bedford (L) (A) 2.45 0-1 L
MENS 2s v Wapping 2s (L) (H) 3.30 (W) 2-4 L Relegated
MENS 3s v Newmarket (L) (H) 1.45 (S) 10-1 W Promoted
MENS 4s v Pelicans 3s (L) (A) 1.00 2-6 L
MENS 5s v Ipswich 3s (L) (H) 12.00 (W) 1-6 L
MENS 6s v Thetford Town (L) (A) 2.30 1-5 L
BOYS Dev. v Norwich City (L) (A) 5.30 postponed until next Saturday
with game to be played at Weybread 10.15

Sunday 26 March
U14 BOYS (East League Regional Finals – Pool B: HMHC)
11.30 Sevenoaks 3 v Southgate 0, Magpies 0 v Cambridge City 1
12.40 Cambridge City 2 v Sevenoaks 1, Magpies 2 v Southgate 0
1.50 Southgate 1 Cambridge City 2, Magpies 1 v Sevenoaks 2

Congratulations to Cambridge City on winning the pool
and best wishes to them in the national finals

Results – Saturday/Sunday 18/19 March 2017

Saturday 18 March
LADIES 1s v Sevenoaks (L) (A) 12.00 0-3 L
LADIES 2s v Cambridge City 2s (L) (H) 12.00 (W) 1-2 L
LADIES 3s v Bury St Edmunds 2s (L) (A) 10.00 2-0 W
LADIES 4s v UEA 2s (L) (H) 1.45 (S) 1-2 L
LADIES 5s v UEA 3s (L) (H) 10.15 (W) 0-1 L
LADIES 6s v North Norfolk 2s (L) (A) 11.30 3-1 W
LADIES 7s v Norwich Dragons 7s (L) (A) 10.45 0-5 L
GIRLS Dev. v Watton (L) (A) 10.00 4-0 W
MENS 1s v Saffron Walden (L) (H) 2.00 (W) 4-3 W
MENS 2s v Upminster (L) (A) 1.00 2-2 D
MENS 3s v Bury St Edmunds (L) (A) 12.00 0-3 L
MENS 4s v Newmarket 2s (L) (H) 3.30 (W) 4-0 W
MENS 5s v Bury St Edmunds 4s (L) (A) 12.00 1-3 L
MENS 6s v Norwich Exiles (L) (H) 12.15 (S) 1-4 L
BOYS Dev. v Norwich Dragons ‘B’ (L) (H) 10.45 (S) W/O W

Sunday 19 March
MENS 2s v Shefford & Sandy (L) (H) 2.00 (W) 3-4 L
____________________
Alex Hill Memorial Minis (Dereham)
U10 GIRLS – Gold Tournament – ‘A’ team 3rd, ‘B’ team 4th
Silver Tournament – ‘C’ team 4th
U12 GIRLS – Gold Tournament – ‘A’ team 3rd, ‘Red’ team 4th
Silver Tournament – ‘White’ team 2nd, ‘Blue’ team 3rd
U10 BOYS – Gold Tournament – ‘A’ team 4th
Silver Tournament – ‘B’ team 6th
U12 BOYS – Gold Tournament – ‘A’ team 4th
Silver Tournament – ‘B’ team 4th
_____________________
U14 GIRLS v Braintree – game 1 (F) (H) 2.45 (S) 0-2 L
U14 GIRLS v Braintree – game 2 (F) (H) 3.30 (W) 2-0 W

Results – Saturday/Sunday 11/12 March 2017

Saturday 11 March
LADIES 1s v Wimbledon (L) (H) 2.00 (W) 1-3 L
LADIES 2s v Lowestoft (L) (A) 11.30 1-0 W
LADIES 3s v Colchester 2s (L) (H) 12.00 (W) 1-0 W
LADIES 4s v Dereham 3s (L) (A) 3.00 2-3 L
LADIES 5s v Dereham 4s (L) (A) 10.30 4-5 L
LADIES 6s v Herlings (L) (A) 2.00 0-2 L
LADIES 7s v Norwich Dragons 8s (L) (H) 3.15 (S) 2-0 W
GIRLS Dev. v Yarmouth (L) (H) 10.45 (S) 3-0 W
MENS 1s v Cambridge City 2s (L) (A) 3.00 3-1 W
MENS 2s v Norwich City 2s (L) (H) 3.30 (W) 2-2 D
MENS 3s v North Norfolk (L) (H) 1.45 (S) 4-1 W
MENS 4s v Felixstowe 2s (L) (A) 2.30 3-2 W
MENS 5s v UEA 3s (L) (H) 12.15 (S) 2-5 L
MENS 6s v Ipswich 3s (L) (A) 1.00 2-8 L
BOYS Dev. v Norwich Dragons A (L) (H) 10.15 (W) 0-0 D

Sunday 12 March
LADIES O35s (EH Trophy Semis) v Jersey (A) 11.30 2-1 W
(Angie Wheelhouse and Anouska Stott) Well done squad!

MENS O50s (EH Cup Semis) v Reading (H) 1.30 1-4 L
U16 GIRLS (Midlands Lge Regionals – Pool B, Stourport HC)
v Saffron Walden (11.30) 3-0 W v Stourport (12.45) 0-3 L
v Oxford Hawks (3.00) 1-1 D

Match results – Saturday/Sunday 4/5 March 2017

Saturday 4 March
LADIES 1s v Cambridge City (L) (A) 12.30 1-2 L
LADIES 2s v Bury St Edmunds (L) (H) 12.00 (W) 2-0 W
LADIES 3s v UEA (L) (A) 11.30 0-2 L
LADIES 4s v Norwich City 2s (L) (H) 10.45 (S) 1-6 L
LADIES 5s v Beccles (L) (A) 10.00 3-1 W
LADIES 6s v Norwich City 5s (L) (H) 1.45 (S) 1-4 L
LADIES 7s v Dereham 5s (F) (A) 2.15 OFF
GIRLS Dev. v Pelicans (L) (A) 11.30 6-0 W
MENS 1s v Old Loughtonians (L) (H) 2.00 (W) 2-3 L
MENS 2s v City of Peterborough 3s (L) (A) 2.30 4-3 W
MENS 3s v Sudbury 2s (L) (A) 2.00 9-4 W
MENS 4s v Ipswich Cranes (L) (H) 3.30 (W) 8-1 W
MENS 5s v Watton (L) (A) 2.30 1-5 L
MENS 6s v Bury St Edmunds 5s (L) (H) 10.15 (W) 0-5 L
BOYS Dev. – no game

Sunday 5 March
MENS O40s (EH Cup SF) v Canterbury (A) 2.30 1-3 L
MIXED (EH Trophy Rd 3) v Letchworth (A) 1.00 4-1 W
Norfolk Championship Minis (Pelicans HC)
U10 Girls 1st
U12 Girls 2nd
U10 Boys 3rd
U12 Boys 3rd
HMHC Minis (‘B’ teams)
U10 Girls Gold – Magpies White 2nd
U10 Girls Silver – Magpies Red 3rd
U12 Girls Gold – Magpies Red 1st
U12 Girls Silver – Magpies White 1st, Magpies Blue 2nd
U10 Boys 3rd
U12 Boys – Magpies Stripes Joint 2nd, Magpies Red 5th

Results – Saturday/Sunday 25/26 February 2017

Saturday 25 February
LADIES 1s v Southgate (L) (A) 12.30 2-2 D
LADIES 2s v Cambridge University 2s (L) (A) 12.00 2-0 W
LADIES 3s v Christchurch (L) (H) 12.00 (W) 1-1 D
LADIES 4s v Broadland (L) (A) 2.30 1-7 L
LADIES 5s v Broadland 2s (L) (H) 10.15 (W) 1-1 D
LADIES 6s v Breckland (L) (A) 4.00 3-2 W
LADIES 7 v Broadland 3s (L) (H) 1.45 (S) 1-2 L
GIRLS Dev. v Norwich City (L) (H) 10.45 (S) 1-1 D
MENS 1s v Cambridge University (L) (A) 1.30 2-2 D
MENS 2s v Bourne Deeping (L) (H) 2.00 (W) 3-4 L
MENS 3s v Pelicans 2s (L) (H) 3.30 (W) 11-0 W
MENS 4s v Bury St Edmunds 3s (L) (A) 11.30 1-3 L
MENS 5s v Dereham 3s (L) (H) 12.15 (S) 1-2 L
MENS 6s v Bury St Edmunds 4s (L) (A) 3.30 0-5 L
BOYS Dev. v Dereham (L) (A) 4.30 8-0 W

Sunday 26 February
LADIES O35s (EH Trophy QF) v Teddington (H) 2.00 (W) 5-0 W
HMHC U10/U12 Boys/Girls Minis Tournament 10.00 – 1.00

Results – Saturday/Sunday 18/19 February 2017

Saturday 18 February
LADIES 1s v Chelmsford (L) (H) 2.00 (W) 3-1 W
LADIES 2s v Norwich Dragons 2s (L) (A) 12.45 2-1 W
LADIES 3s v Dereham 2s (L) (H) 12.00 (W) 0-1 L
LADIES 4s – no game
LADIES 5s v Reepham (L) (H) 3.15 (S) 3-1 W
LADIES 6s – no game
LADIES 7s v UEA 4s (L) (H) 12.15 (S) 1-0 W
GIRLS Dev. v Watton (L) (A) 10.00 3-0 W
MENS 1s v Dereham (L) (A) 1.30 2-0 W
MENS 2s v Long Sutton (L) (H) 3.30 (W) 1-0 W
MENS 3s v IES 3s (L) (H) 1.45 (S) 2-2 D
MENS 4s v IES 4s (L) (A) 11.30 0-0 D
MENS 5s v Magpies 6s (L) (H) 10.15 (W) 4-1 W
MENS 6s v Magpies 5s (L) (A) 10.15 1-4 L
BOYS Dev. – no game

Sunday 19 February
U18 GIRLS (EH Cup QF) v Beeston (H) 12.45 (W) 1-7 L
U16 GIRLS (Midlands Lge 1) v Pelicans (H) 11.00 (W) W/O W
U14 GIRLS (Midlands Lge 4) v Pelicans (A) 12.30 2-2 D
MENS O50s (EH Cup QF) v Cambridge City (H) 2.30 W/O W
MIXED (EH Trophy Rd 2) v Bourne Deeping (A) 12.45 6-0 W

Results – Saturday/Sunday 11/12 February 2017

Saturday 11 February
LADIES 1s v Hampstead and Westminster (L) (H) 2.00 (W) 2-1 W
LADIES 2s v Colchester (L) (H) 12.00 (W) 1-1 D
LADIES 3s v Ipswich 3s (L) (A) 12.30 3-0 W
LADIES 4s v Norwich Dragons 4s (L) (A) 1.45 4-2 W
LADIES 5s – no game
LADIES 6s v Pelicans 3s (L) (H) 10.45 (S) 3-0 W
LADIES 7s v Norwich City 7s (L) (A) 4.45 0-1 L
GIRLS Dev. – no game
MENS 1s v Letchworth (L) (H) 3.45 (W) 5-5 D
MENS 2s v Cambridge City 3s (L) (A) 3.00 3-1 W
MENS 3s v Ipswich 2s (L) (A) 10.30 OFF
MENS 4s v UEA 2s (L) (H) 12.15 (S) 2-1 W
MENS 5s v Norwich Exiles (L) (A) 2.30 1-2 L
MENS 6s v North Norfolk 2s (L) (H) 1.45 (S) 0-4 L
BOYS Dev. – no game

Sunday 12 February
MENS O40s (EH Cup QF) v Cambridge City (A) 2.00 4-2 W on strokes after 2-2 D

Results – Thurs/Sat/Sun 2/4/5 February 2017

Thursday 2 February
U18 GIRLS v Norwich City 1s (F) (A) 7.45 2-0 W

Saturday 4 February
LADIES 1s v Northampton Saints (L) (A) 2.15 7-1 W
LADIES 2s v Bedford 2s (L) (A) 2.30 1-2 L
LADIES 3s v IES (L) (H) 12.00 (W) 1-1 D
LADIES 4s v Loddon (L) (H) 1.45 (S) 0-0 D
LADIES 5s v Thetford (L) (A) 12.00 2-2 D
LADIES 6s v Yarmouth 2s (L) (H) 3.15 (S) 1-2 L
LADIES 7s v Carrow 2s (L) (A) 12.00 0-0 D
GIRLS Dev. v Dereham (L) (A) 3.45 4-1 W
MENS 1s v Chelmsford (L) (A) 2.00 4-3 W
MENS 2s v Bishops Stortford (L) (H) 2.00 (W) 0-2 L
MENS 3s v Bury St Edmunds 2s (L) (H) 3.30 (W) 4-2 W
MENS 4s v Norwich City 5s (L) (A) 10.45 1-3 L
MENS 5s v Bury St Edmunds 5s (L) (H) 12.15 (S) 2-1 W
MENS 6s v UEA 3s (L) (A) 11.30 0-8 L
BOYS Dev. v Norwich City (L) (H) 10.15 (W) 4-2 W

Sunday 5 February
LADIES O35s (EH Trophy Rd 4) v Bury St Edmunds (H) 1.00 (W) 4-1 W
U16 GIRLS (Midlands Lge 1) v Norwich Dragons (A) 12.00 4-0 W
U14 GIRLS (Midlands Lge 4) v Norwich Dragons (H) 11.00 (W) 11-1 W
U14 BOYS (East Lge 2) v Norwich City (A) 1.45 4-3 W

Results – Saturday/Sunday 28/29 January 2017

Saturday 28 January
LADIES 2s v City of Peterborough (L) (H) 12.00 (W) 1-2 L
LADIES 3s v North Norfolk (L) (A) 1.00 2-2 D
LADIES 4s v Carrow (L) (A) 12.00 1-0 W
LADIES 5s v Watton 2s (L) (H) 3.15 (S) 1-0 W
LADIES 6s v Watton 3s (L) (H) 1.45 (S) 6-0 W
LADIES 7s v Hornets (L) (A) 12.00 0-11 L
GIRLS Dev. – inter-club friendly (H) 10.15 (W)
MENS 1s v Ipswich (L) (H) 2.00 (W) 2-3 L
MENS 2s v East London (L) (A) 11.00 0-4 L
MENS 3s v Norwich City 4s (L) (A) 12.15 5-1 W
MENS 4s v Norwich Dragons 4s (L) (H) 3.30 (W) 2-0 W
MENS 5s v North Norfolk 2s (L) (A) 2.30 1-1 D
MENS 6s v Sudbury 3s (L) (H) 12.15 (S) 1-3 L
BOYS Dev. v Norwich Dragons ‘B’ (L) (A) 4.00 7-0 W

Sunday 29 January
LADIES 1s v St Albans (F) (A) 1.30 1-0 W
MIXED (EH Trophy Rd 1) v Bedford (A) 11.30 2-1 W

Results – Saturday/Sunday 21/22 January 2017

Saturday 21 January
LADIES 1s – no game
LADIES 2s – no game
LADIES 3s v Watton (L) (H) 1.45 (S) 1-0 W
LADIES 4s v Evergreens (L) (H) 3.30 (W) 1-0 W
LADIES 5s v Reepham (L) (H) 12.15 (S) OFF
LADIES 6s v Evergreens 2s (L) (A) 10.00 0-2 L
LADIES 7s v UEA 4s (L) (H) 10.15 (W) OFF
GIRLS Dev. v Norwich Dragons (L) (A) 2.15 0-0 D
MENS 1s v City of Peterborough (L) (A) 11.30 OFF
MENS 2s – no game
MENS 3s v Norwich Dragons 2s (L) (H) 3.15 (S) OFF
MENS 4s v Norwich Dragons 3s (L) (A) 1.30 0-2 L
MENS 5s v Sudbury 3s (L) (H) 12.00 (W) 3-3 D
MENS 6s v Watton (L) (A) 2.30 0-4 L
BOYS Dev. v Norwich Dragons ‘A’ (L) (A) 4.15 4-1 W
GIRLS U18s – National Club Indoor Finals
(Whitgift School, South Croydon, CR2 6YT)
Pool B v Isca (2.45) 4-6 L v Wycombe (5.05) 1-3 L
BOYS U18s – National Club Indoor Finals
(Phoenix Leisure Village, Dawley, Telford, TF4 6YT)
Pool A v Surbiton (2.10) 1-6 L, v Ashmoor (5.40) 3-2 W

Sunday 22 January
MIXED (EH Trophy Rd 1) v Bedford (A) 12.30 OFF
GIRLS U18s – National Club Indoor Finals
(Whitgift School, South Croydon, CR2 6YT)
Pool B v Beeston (9.35) 1-4 L, v Brooklands (11.55) 7-2 W
BOYS U18s – National Club Indoor Finals
(Phoenix Leisure Village, Dawley, Telford, TF4 6YT)
Pool A v Timperley (10.10) 5-2 W, v Lichfield (12.30) 5-1 W
v Canterbury (winners of Pool B) (semis 3.05) 2-4 L
GIRLS U14/U14 Dev Tournament (Weybread – 10.00 to 2.00) OFF

Results – Saturday/Sunday 14/15 January 2017

Saturday 14 January
LADIES 1s Super 6s Division 1 (Week Two – UWE, Bristol)
v Bristol Firebrands (1.30) 2-3 L, v St Albans (5.30) 5-5 D
LADIES 2s v Lindum (L) (A) 12.00 1-0 W
LADIES 3s v Dereham 2s (L) (H) 12.00 (W) OFF
LADIES 4s v Norwich Dragons 4s (L) (A) 10.30 OFF
LADIES 5s v Pelicans 2s (L) (A) 1.45 2-0 W
LADIES 6s v Pelicans 3s (L) (H) 1.45 (S) OFF
LADIES 7s v Norwich City 7s (L) (A) 4.45 OFF
GIRLS Dev. v Watton (L) (A) 10.00 OFF
MENS 1s Super 6s Division 1 (Week Two – Nottingham Trent Uni)
v Cannock (2.30) 6-0 W, v Sheffield Hallam (6.30) 6-3 W
MENS 2s v Shefford & Sandy (L) (H) 2.00 (W) OFF
MENS 3s v IES 3s (L) (H) 3.30 (W) OFF
MENS 4s v IES 4s (L) (A) 1.00 OFF
MENS 5s v Magpies 6s (L) (H) 12.15 (S) OFF
MENS 6s v Magpies 5s (L) (A) 12.15 OFF
BOYS Dev. – training game (H) 10.45 (S) OFF

Sunday 15 January
LADIES 1s Super 6s Division 1 (Week Two – UWE, Bristol)
v Leicester (11.00) 2-3 L, v Surbiton (5.00) 5-2 W
MENS 1s Super 6s Division 1 (Week Two – Nottingham Trent Uni)
v Brooklands MU (10.00) 4-11 L, v Beeston (4.00) 3-3 D
CONGRATULATIONS TO BOTH OUR TEAMS ON RETAINING

THEIR DIVISION ONE STATUS FOR NEXT SEASON

Results – Saturday/Sunday 7/8 January 2017

Saturday 7 January
LADIES 1s Super 6s Division 1 (Week One – UWE, Bristol)
v Chelmsford (12.30) 2-5 L, v Ipswich (5.30) 4-4 D
LADIES 4s v Norwich Dragons 3s (L) (H) 12.00 (W) 0-4 L
LADIES 5s v Norwich Dragons 5s (L) (H) 2.00 (W) 2-3 L
LADIES 6s v Norwich Dragons 6s (L) (H) 3.30 (W) 0-3 L
GIRLS Dev. v Yarmouth (L) (H) 12.15 (S) 2-1 W
MENS 1s Super 6s Division 1 (Week One – Nottingham Trent)
v West Herts (12.30) 3-11 L, v Southgate (4.30) 7-5 W
BOYS Dev. v Dereham (L) (H) 1.45 (S) W/O 5-0 W

Sunday 8 January
LADIES 1s Super 6s Division 1 (Week One – UWE, Bristol)
v Brooklands Poynton (12.00) 6-3 W, v Clifton (4.00) 3-5 L
MENS 1s Super 6s Division 1 (Week One – Nottingham Trent)
v St Albans (9.00) 3-4 L v Holcombe (2.00) 1-12 L