Category Archives: results

Results – Saturday/Sunday 3/4 December 2016

Saturday 3 December
LADIES 1s – no game
LADIES 2s v Dereham (L) (H) 12.00 (W) 0-2 L
LADIES 3s v Yarmouth (L) (A) 11.30 1-1 D
LADIES 4s v Norwich City 3s (L) (H) 3.30 (W) 0-3 L
LADIES 5s v Diss (L) (H) 10.45 (S) 2-3 L
LADIES 6s v Norwich City 6s (L) (A) 10.45 1-0 W LADIES 7s v Loddon 2s (L) (H) 1.45 (S) 5-2 W
GIRLS Dev. v Norwich City (L) (H) 10.15 (W) 0-2 L
MENS 1s v St Albans (L) (H) 2.00 (W) 3-4 L
MENS 2s v Blueharts 2s (L) (A) 12.00 4-1 W
MENS 3s v Lowestoft Railway (L) (A) 2.30 3-3 D
MENS 4s v Lowestoft Railway 2s (L) (H) 3.15 (S) 2-3 L
MENS 5s v Thetford Town (L) (A) 2.30 3-3 D
MENS 6s v Dereham 3s (L) (H) 12.15 (S) 0-5 L
BOYS Dev. v Norwich City (L) (A) 4.45 7-2 W

Sunday 4 December
MENS O40s (EH Cup Rd 3) v Luton Town (A) 1.30 6-0 W

Results – Saturday/Sunday 26/27 November 2016

Saturday 26 November
LADIES 1s v West Herts (L) (H) 2.00 (W) 6-0 W
LADIES 2s v St Ives (L) (H) 12.15 (S) 2-1 W
LADIES 3s v Ipswich 2s (L) (A) 11.00
OFF (frozen pitch)
LADIES 4s v UEA 2s (L) (A) 11.30 2-0 W
LADIES 5s v UEA 3s (L) (A) 10.00 6-2 W
LADIES 6s v North Norfolk 2s (L) (H) 3.15 (S) 1-2 L
LADIES 7s v Norwich Dragons 7s (L) (H) 10.15 (W) 2-1 W
GIRLS Dev. v Dereham (L) (A) 4.30 6-0 W
MENS 1s v Bedford (L) (H) 12.00 (W) 4-4 D
MENS 2s v Wapping 2s (L) (A) 11.30 1-2 L
MENS 3s v Newmarket (L) (A) 3.00 1-6 L
MENS 4s v Pelicans 3s (L) (H) 1.45 (S) 4-3 W
MENS 5s v Ipswich 3s (L) (A) 1.00 0-12 L
MENS 6s v Thetford Town (L) (H) 3.30 (W) 2-1 W
BOYS Dev. v Norwich Dragons ‘B’ (L) (H) 10.45 (S) 7-0 W

Sunday 27 November
LADIES O35s (EH Trophy Rd 3) v Norwich Dragons (A) 1.30 4-0 W
MENS O50s v City of Peterborough (A) 1.00 3-1 W

Monday 28 November
Norfolk Indoor Championship
U18 GIRLS v Norwich Dragons 4-3 W
Magpies qualify for East finals

Results – Saturday/Sunday 19/20 November 2016

Saturday 19 November
(LADIES 1s v Wimbledon (L) (A) 2.00  1-2 L
LADIES 2s v Cambridge City 2s (L) (A) 12.30  0-2 L
LADIES 3s v Bury St Edmunds 2s (L) (H) 12.00 (W)  7-0 W
LADIES 4s v Dereham 3s (L) (H) 1.45 (S)  1-1 D
LADIES 5s v Dereham 4s (L) (H) 3.30 (W) 3-2 W
LADIES 6s v Herlings (L) (H) 10.45 (S) 3-3 D
LADIES 7s v Norwich Dragons 8s (L) (A) 11.45 1-0 W
GIRLS Dev. – no game
MENS 1s v Saffron Walden (L) (A) 2.00 8-1 W
MENS 2s v Upminster (L) (H) 2.00 (W) 6-1 W
MENS 3s v Bury St Edmunds (L) (H) 3.15 (S) 2-1 W (10th successive win)
MENS 4s v Newmarket 2s (L) (A) 1.30 3-1 W
MENS 5s v Bury St Edmunds 4s (L) (H) 12.15 (S) 3-2 W
MENS 6s v Norwich Exiles (L) (A) 11.30 0-5 L
BOYS Dev. v Norwich Dragons A (L) (H) 10.15 (W)  1-4 L

Sunday 20 November
U18 GIRLS (EH Cup Rd 3) v Norwich City (A) 1.00 15-0 W
U16 GIRLS (Midlands Lge 1) v Sudbury (H) 2.00 (W) 4-1 W
U14 GIRLS (Midlands Lge 4) v Cambridge City (A) 12.45 2-1 W
U18 BOYS (EH Cup Rd 3) v Norwich Dragons (H) 12.00 (W) 2-2 D
Lost 5-4 on strokes 

U14 BOYS (East Lge 2) v IES (H) 10.30 (W) 4-2 W

Results – Saturday/Sunday 12/13 November 2016

Saturday 12 November
LADIES 2s v Lowestoft (L) (H) 12.00 (W) 3-2 W
LADIES 3s v Colchester 2 (L) (A) 12.30 2-1 W
LADIES 4s v Norwich City 2s (L) (A) 11.30 3-3 D
LADIES 5s v Beccles (L) (H) 10.15 (W) 4-1 W
LADIES 6s v Norwich City 5s (L) (A) 4.00 0-3 L
LADIES 7s v Dereham 5s (L) (H) 1.45 (S) 0-3 L
GIRLS Dev. v Norwich Dragons (L) (H) 10.45 (S) W/O W
Instead of this game a full pitch practice match was held.
MENS 1s v Cambridge City 2s (L) (H) 2.00 (W) 6-1 W
MENS 2s v Norwich City 2s (L) (A) 2.30 2-5 L
MENS 3s v North Norfolk (L) (A) 4.00 3-1 W
MENS 4s v Felixstowe 2s (L) (H) 12.15 (S) 3-0 W
MENS 5s v UEA 3s (L) (A) 4.00 2-1 W
MENS 6s v Ipswich 3s (L) (H) 3.30 (W) 0-6 L
BOYS Dev. – no game

Sunday 13 November
LADIES 1s v Sevenoaks (L) (H) 2.00 (W) 1-0 W
MENS O40s (EH Cup Rd 2) v City of Peterborough (H) 12.00 (W) 5-0 W
Norfolk Indoor Championships
U16 GIRLS v Norwich City 1-3 L
U16 BOYS v Norwich Dragons 1-7  L
U16 BOYS v Norwich City 1-4 L
U18 BOYS v Norwich Dragons 1-8 L
U18 BOYS v Norwich City 5-3 W
Pelicans’ Minis

U10 Girls A – Winners of Gold Tournament
U10 Girls B – Winners of Silver Tournament
U12 Girls A – Winners of Gold tournament
U12 Girls Black – Winners of Silver Tournament
U12 Girls White – 2nd in Silver Tournament
U10 Boys – 3rd in Tournament
U12 Boys – Winners of Silver Tournament

Results – Saturday/Sunday 5/6 November 2016

Saturday 5 November
LADIES 1s v Chelmsford (L) (A) 2.00 2-1 W
LADIES 2s v Bury St Edmunds (L) (A) 2.00 2-0 W
LADIES 3s v UEA (L) (H) 1.45 (S) 0-3 L
LADIES 4s v Broadland (L) (H) 12.00 (W) 0-4 L
LADIES 5s v Broadland 2s (L) (A) 10.00 4-1 W
LADIES 6s v Breckland (L) (H) 10.15 (W) 1-4 L
LADIES 7s v Broadland 3s (L) (A) 11.30 0-4 L
GIRLS Dev. v Watton (L) (H) 10.45 (S) 8-0 W
MENS 1s v Old Loughtonians (L) (A) 3.00 4-3 W
MENS 2s v City of Peterborough 3s (L) (H) 2.00 (W) 2-1 W
MENS 3s v Sudbury 2s (L) (H) 3.30 (W) 4-1 W
MENS 4s v Ipswich Cranes (L) (A) 4.00 2-3 L
MENS 5s v Watton (L) (H) 12.15 (S) 0-7 L
MENS 6s v Bury St Edmunds 5s (L) (A) 10.00 0-4 L
BOYS Dev. – no game

Sunday 6 November
LADIES O35s (EH Cup Rd 2) v Bedford (A) 12.30 3-3 D lost 4-2 on strokes
MENS O50s (EH Cup Rd 2) v Ipswich (H) 2.00 (W) 3-1 W
U18 GIRLS (EH Cup Rd 2) v Dereham (A) 2.00 3-3 D won 6-5 on strokes
U16 GIRLS (Midlands Lge 1) v Norwich City (A) 1.45 1-1 D
U14 GIRLS (Midlands Lge 4) v Bury St Edmunds (H) 10.15 (W) 10-1 W
U18 BOYS (EH Cup Rd 2) v Bedford (H) 12.00 (W) W/O W
U16 BOYS (East Lge 2) v Braintree (H) W/O L
U14 BOYS (East Lge 2) v Sudbury (H) 10.45 (S) 12-0 W

Results – Saturday/Sunday 29/30 October 2016

Saturday 29 October
LADIES 1s – no game
LADIES 2s v Cambridge University 2s (L) (H) 12.00 (W) 7-0 W
LADIES 3s v Christchurch (L) (A) 11.00 5-1 W
LADIES 4s – no game
LADIES 5s – no game
LADIES 6s – no game
LADIES 7s – no game
GIRLS Dev. – no game
MENS 1s v Cambridge University (L) (H) 2.00 (W) 5-1 W
MENS 2s v Bourne Deeping (L) (A) 12.30 1-2 L
MENS 3s v Pelicans 2s (L) (A) 2.30 3-2 W
MENS 4s v Bury St Edmunds 3s (L) (H) 3.30 (W) 0-0 D
MENS 5s v Dereham 3s (L) (A) 4.30 1-8 L
MENS 6s v Bury St Edmunds 4s (L) (H) 10.15 (W) 1-1 D
BOYS Dev. v Dereham (L) (A) 4.30 1-4 L

Sunday 30 October
Magpies’ Minis
U10 Girls A – Winners of Gold Tournament
U10 Girls B – 3rd in Silver Tournament
U12 Girls A – Winners of Gold tournament
U12 Girls B – 3rd in Gold Tournament
U12 Girls Black – 3rd in Silver Tournament
U12 Girls White – 4th in Silver Tournament
The first time the club has fielded four U12 Girls teams
U10 Boys A – 3rd in Gold Tournament
U10 Boys B – 5th in Silver Tournament
U12 Boys A – Winners of Gold Tournament
U12 Boys B – 4th in Gold Tournament
U12 Boys C – 3rd in Silver Tournament

Results – Saturday 22 October 2016

Saturday 22 October
LADIES 1s v Hampstead and Westminster (L) (A) 1.30 1-4 L
LADIES 2s v Colchester (L) (A) 12.30 0-0 D
LADIES 3s v Ipswich 3s (L) (H) 12.00 (W) 4-0 W
LADIES 4s v Loddon (L) (A) 10.30 2-1 W
LADIES 5s v Thetford (L) (H) 10.45 (S) 5-0 W
LADIES 6s v Yarmouth 2s (L) (A) 1.00 0-8 L
LADIES 7s – no game
GIRLS Dev. – no game
MENS 1s v Letchworth (L) (A) 2.00 4-2 W
MENS 2s v Cambridge City 3s (L) (H) 2.00 (W) 2-0 W
MENS 3s v Ipswich 2s (L) (H) 3.30 (W) 4-1 W
MENS 4s v UEA 2s (L) (A) 2.30 2-3 L
MENS 5s v Norwich Exiles (L) (H) 10.15 (W) 0-3 L
MENS 6s v North Norfolk 2s (L) (A) 2.30 2-2 D
BOYS Dev. – no game

Results – Saturday/Sunday 15/16 October 2016

Saturday 15 October
Wins for all the ladies’ teams! What a record!
LADIES 1s v Southgate (L) (H) 2.00 (W) 5-3 W
LADIES 2s v Bedford 2s (L) (H) 12.00 (W) 4-1 W
LADIES 3s v IES (L) (A) 2.30 2-1 W
LADIES 4s v Carrow (L) (H) 3.15 (S) 3-0 W
LADIES 5s v Watton 2s (L) (A) 1.00 2-0 W
LADIES 6s v Watton 3s (L) (A) 11.30 8-0 W
LADIES 7s v Carrow 2s (L) (H) 10.15 (W) 5-0 W
GIRLS Dev. v Yarmouth (L) (A) 10.00 2-0 W
MENS 1s v Chelmsford (L) (H) 3.45 (W) 9-2 W
MENS 2s v Bishops Stortford (L) (A) 1.30 3-6 L
MENS 3s v Bury St Edmunds 2s (L) (A) 11.30 3-1 W
MENS 4s v Norwich City 5s (L) (H) 12.15 (S) 3-2 W
MENS 5s v Bury St Edmunds 5s (L) (A) 3.00 1-2 L
MENS 6s v UEA 3s (L) (H) 1.45 (S) 2-2 D
BOYS Dev. v Norwich City (L) (H) 10.45 (S) 1-0 W

Sunday 16 October
LADIES O35s (EH Cup Rd 1) v Harpenden (H) 2.00 W/O W
MENS O50s (EH Cup Rd 1) v Bury St Edmunds (A) 1.00 4-3 W on penalty strokes
after 3-3 in normal time with BSE equalising in last minute
U18 GIRLS (EH Cup Rd 1) v Old Loughtonians (A) 2.30 9-3 W
U16 GIRLS (Midlands Lge 1) v Bury St Edmunds (H) 12.00 W/O W
U14 GIRLS (Midlands Lge 4) v Norwich City (A) 1.45 3-3 D
U16 BOYS (East Lge 2) v Bishops Stortford (A) 1.15 W/O L
U14 BOYS (East Lge 2) v Bury St Edmunds (A) 2.00 10-1 W

Results – Saturday/Sunday 8/9 October 2016

Saturday 8 October
(Please see below regarding subscriptions)

LADIES 1s v St Albans (L) (A) 1.00 2-2 D
LADIES 2s v City of Peterborough (L) (A) 1.00 3-1 W
LADIES 3s v North Norfolk (L) (H) 1.45 (S) 1-2 L
LADIES 4s v Evergreens (L) (A) 10.00 2-1 W
LADIES 5s v Reepham (L) (A) 5.30 1-2 L
LADIES 6s v Evergreens 2s (L) (H) 3.15 (S) 1-4 L
LADIES 7s v Hornets (L) (H) 10.15 (W) 2-3 L
GIRLS Dev. v Pelicans (L) (H) 12.15 (S) 4-0 W
MENS 1s v Ipswich (L) (A) 3.00 3-3 D
MENS 2s v East London (L) (H) 2.00 (W) 2-4 L
MENS 3s v Norwich City 4s (L) (H) 3.30 (W) 5-0 W
MENS 4s v Norwich Dragons 4s (L) (A) 2.45 2-2 D
MENS 5s v North Norfolk 2s (L) (H) 12.00 (W) 2-0 W
MENS 6s v Sudbury 3s (L) (A) 11.00 2-2 D
BOYS Dev. v Norwich Dragons B (L) (A) 4.30 6-3 W

Sunday 9 October
Norwich Dragons Minis
U10 Girls A – Winners of Gold Tournament
U10 Girls B – 2nd in Silver Tournament
U12 Girls A – 2nd in Gold tournament
U12 Girls B – Winners of Silver Tournament
U12 Girls C – 7th in Silver Tournament

U10 Boys A – 3rd in Gold Tournament
U10 Boys B – 4th in Silver Tournament
U12 Boys A – 2nd in Gold Tournament
U12 Boys B – 4th in Silver Tournament

Results – Saturday/Sunday 1/2 October 2016

Saturday 1 October
LADIES 1s v Cambridge City (L) (H) 2.00 (W) 1-1 D
LADIES 2s v Norwich Dragons 2s (L) (H) 12.00 (W) 3-0 W
LADIES 3s v Watton (L) (A) 1.00 0-3 L
LADIES 4s v Norwich Dragons 4s (L) (H) 10.45 (S) 2-1 W
LADIES 5s v Pelicans 2s (L) (H) 3.15 (S) 2-1 W
LADIES 6s v Pelicans 3s (L) (A) 1.45 1-0 W
LADIES 7s v UEA 4s (L) (A) 2.30 0-5 W/O L
GIRLS Dev. v Norwich City (L) (A) 5.30 1-0 W
MENS 1s v City of Peterborough (L) (H) 3.45 (W) 3-4 L
MENS 2s v Long Sutton (L) (A) 11.30 1-4 L
MENS 3s v Norwich Dragons 2s (L) (A) 1.45 5-1 W
MENS 4s v Norwich Dragons 3s (L) (H) 10.15 (W) 4-0 W
MENS 5s v Sudbury 3s (L) (A) 12.30 1-1 D
MENS 6s v Watton (L) (H) 12.15 (S) 2-3 L
BOYS Dev. v Norwich Dragons A (L) (A) 4.30 4-4 D

Sunday 2 October
Norwich City Minis

U10 Girls A – Winners of Gold Tournament
U10 Girls B – Winners of Silver Tournament
U12 Girls A – Winners of Gold tournament
U12 Girls B – 3rd in Silver Tournament
U12 Girls C – 5th in Silver Tournament

U10 Boys A – 2nd in Gold Tournament
U10 Boys B – 4th in Silver Tournament
U12 Boys A – 3rd in Gold tournament
U12 Boys B – 3rd in Silver Tournament

 

Results – Saturday 24 September 2016

Saturday 24 September
LADIES 1s v Northampton Saints (L) (H) 2.00 (W) 5-0 W
LADIES 2s v Lindum (L) (H) 12.00 (W) 1-1 D
LADIES 3s v Dereham 2s (L) (A) 12.00 2-1 W
LADIES 4s v Norwich Dragons 3s (L) (A) 9.45 2-4 L
LADIES 5s v Norwich Dragons 5s (L) (A) 10.30 0-4 L
LADIES 6s v Norwich Dragons 6s (L) (A) 1.30 1-3 L
LADIES 7s v Norwich City 7s (L) (H) 10.45 (S) 7-1 W
GIRLS Dev. v Dereham (L) (H) 10.15 (W) W/O 5-0 W
Instead of this match there will now be a Magpies’ Reds
v Magpies’ Whites game – please assemble at 9.30am
MENS 1s v Dereham (L) (H) 3.45 (W) 4-2 W
MENS 2s v Shefford & Sandy (L) (A) 2.45 3-5 L
MENS 3s v IES 3s (L) (A) 1.00 4-2 W
MENS 4s v IES 4s (L) (H) 12.15 (S) 0-3 L
MENS 5s v Magpies 6s (L) (A) 1.45 4-3 W
MENS 6s v Magpies 5s (L) (H) 1.45 (S) 3-4 L
BOYS Dev. – no game

Results – Saturday 17 September 2016

LEAGUES START
LADIES 1s v West Herts (L) (A) 1.30 5-2 W
LADIES 2s v Dereham (L) (A) 12.00 3-4 L
LADIES 3s v Yarmouth (L) (H) 12.00 (W) 1-2 L
LADIES 4s v Norwich City 4s (L) (H) 3.30 (W) 2-2 D
LADIES 5s v Lowestoft Railway (L) (H) 1.45 (S) 1-2 L
LADIES 6s v Lowestoft Railway 2s (L) (A) 10.00 1-0 W
LADIES 7s – no game
GIRLS Dev. v Lowestoft Railway (L) (H) 10.15 (W) W/O 5-0 W
Instead of this game a practice session will be held
for U11s, U12s and U13s – meet 9.30am
MENS 1s v St Albans (L) (A) 3.00 1-4 L
MENS 2s v Blueharts 2 (L) (H) 2.00 (W) 0-3 L
MENS 3s v Lowestoft Railway (L) (H) 3.15 (S) 8-4 W
MENS 4s v Lowestoft Railway 2s (L) (A) 2.30 5-1 W
MENS 5s v Thetford Town (L) (H) 10.45 (S) 2-4 L
MENS 6s v Dereham 3s (L) (A) 3.00 1-7 L
BOYS Dev. v Dereham (L) (A) 3.45 NB W/O 5-0 W

Results – Saturday 10 September 2016

PRE-SEASON FRIENDLIES
LADIES 1s – PLUM Tournament (Lee Valley SC)
v Exe (2.50) 2-0 W v Oxford Hawks (5.35) 1-1 D
LADIES 2s v Norwich Dragons H) 12.00 (W) 0-1 L
LADIES club training (H) 9.30 – 11.30 (W)
GIRLS Dev – practice session (H) 9.30 for 10.00 – 11.30 (S)
MENS 1s – training 4.00 to 7.00 (W)
MENS 2s v IES 1s/2s (H) 2.00 (W) 1-2 L
MENS 3s v Norwich City 3s (A) 12.15 1-3 L
MENS 4s v Norwich City 5s (H) 12.15 (S) 3-3 D
MENS 6s v Norwich City 7s (A) 4.00 3-2 W
BOYS Dev & MENS 5s practice session (H) 3.15 – 5.15 (S)

Results – Sat 27 August, Sun 28 August, Sat 3 September 2016

PRE-SEASON FRIENDLIES

Saturday 27 August

LADIES 1s – Birmingham Uni Tournament

v Sutton Coldfield 0-0 D, v East Grinstead 0-3 L

MENS 1s – Cannock Tournament

v Stourport 4-1 W, v Brooklands 2-5 L

Sunday 28 August

LADIES 1s – Birmingham Uni Tournament

v Isca 0-5 L, v Reading 0-0 D

MENS 1s – Cannock Tournament

v Leek 3-4 L, v Cannock 2-2 D

Saturday 3 September

LADIES 1s v Ipswich (H) 12.00 (W) 5-0 W

LADIES 2s v 3s (H) 10.00 (W) 12-2 W

LADIES CLUB DAY (4s, 5s, 6s, 7s) (H) 10.00 – 2.00

MENS 1s v Milton Keynes 3.30 0-1 L

MENS 2s v Norwich City 2s (H) 3.30 (W) 3-3 D
MENS 5s/6s v City of Peterborough 7s (H) 2.00 (W) 3-1 W

MENS CLUB DAY (3s, 4s) (H) 2.00 (S)

Results – RIO 2016

BEST WISHES TO THE GB SQUADS IN RIO

GB matches

Sat 6th Aug 4:30pm, GB Men vs Belgium 1-4 L
Sun 7th Aug 00:30am, GB Women vs Australia 2-1 W
Sun 7th Aug 9pm, GB Men vs New Zealand 2-2 D
Mon 8th Aug 10pm, GB Women vs India 3-0 W
Tue 9th Aug 10pm, GB Men vs Brazil 9-1 W
Wed 10th Aug 5:30pm, GB Women vs Argentina 3-2 W
Thu 11th Aug 00:30am, GB Men vs Australia 1-2 L
Friday 12th Aug 00:30am, GB Women vs Japan 2-0 W
Friday 12th Aug 9pm, GB Men vs Spain 1-1 D
(GB Men fail to reach quarter-finals as NZ beat Belgium 3-1)
Saturday 13th Aug 10pm, GB Women vs USA 2-1 W

Monday 15 August – quarter finals
Great Britain Women 3 v Spain 1

New Zealand 4 v Australia 2
USA 1 v Germany 2
Netherlands 3 v Argentina 2

Wednesday 17 August – semi finals
Great Britain Women 3 v New Zealand 0

Netherlands 1 v Germany 1 (4-3 on penalties)

Friday 19 August – the final
Great Britain Women 3 Netherlands 3 (2-0 on penalties)

Congratulations to coach Danny Kerry, captain Kate Richard-Walsh and all other members of the GB squad on their hard fought, dramatic and emotional win. They have done themselves and the country proud by this outstanding achievement.
GOLD MEDALS FOR THE GB SQUAD!!

Results – Saturday/Sunday 4/5 June 2016

Saturday 4 June
National Mixed Trophy – Semis – Lee Valley SC
Banbury 3 Bristol Firebrands 1 (1.30)
Magpies 0 Formby 0 (3.30) Magpies lost 4-3 on strokes

Sunday 5 June
National Mixed Trophy – Lee Valley SC
3rd/4th playoff (2.00) – Bristol Firebrands 2 Magpies 6
(Maria Andrews, Lucy Whiting 3, Robbie Kinsella, Lauren Barber)
Final (4.00) – Banbury 4 Formby 3

Results – Saturday/Sunday 14/15 May 2016

Saturday 14 May
U12 BOYS (East 1) – National Clubs IN2 Hockey Finals
(Beeston HC)
Pool A
v Stourport (Midlands 2) (11.00) 1-2 L
v Cheltenham (West 1) (11.50) 0-2 L
v Brooklands (North 1) (1.05) 0-2 L
v Surbiton (South 2) (3.10) 0-4 L
9th/10th place vOld Loughtonians 0-1 L
Final Canterbury 2 Surbiton 1
—–
U12 GIRLS Final Surbiton 3 Beeston 0

Sunday 15 May
QF National Mixed Trophy v Khalsa (Warks) (H) 1.30 (W) 5-0 W (Sam Moore 2,
Robbie Kinsella, Lucy Whiting, Simon Hipwell)

Results – Saturday 30 April/Monday 2 May 2016

Saturday 30 April
HMHC May Day Weekend Festival –
Open Mixed Challenge – Finals
CUP – Magpies Tye Dye Pies beat Magpies ‘Over the Hill’
PLATE – St Ives beat BTEC United
Both finals were decided on penalty strokes

Monday 2 May
HMHC May Day Weekend Festival –
Ladies’ and Men’s Club XIs – Finals
LADIES’ CUP – Norwich City 2 Christchurch 0
LADIES’ PLATE – Harleston Magpies 1 Loddon 1
Loddon won 4-2 on penalty strokes
MEN’S CUP – Norwich City 2 Ely 0
MEN’S PLATE – Thetford 1 Sudbury 0

Results – Saturday/Sunday 16/17 April 2016

Saturday 16 April
NEW DOUBLE TRIUMPH FOR MAGPIES
IN EAST CLUB MINIS at Weybread
U12 BOYS (10.30) Magpies beat Old Loughtonians 2-0 on strokes in the final after a 1-1 draw. Earlier they had come second in their pool before beating Blue Hornets 2-1 on strokes in the semis after a 2-2 draw . Magpies have therefore qualified for the national championships to be played at Beeston HC on Saturday 14 May.

U10 GIRLS (1.30) Magpies beat Norwich City in the final 2-1 after winning all their pool games without conceding a goal. This victory completes a wonderful season for the squad being their sixth win in their six events.

CONGRATULATIONS TO BOTH OUR SQUADS!!

Sunday 17 April
East Club Minis – Weybread
U12 GIRLS (10.00)
After four good wins Magpies lost 2-1 to Sevenoaks in their last pool game meaning they played Canterbury in the semis. After a tight game Canterbury won 2-1 before going on to beat Sevenoaks 2-1 in the final. Magpies therefore finished in a very creditable third place.

U10 BOYS (1.00)
After finishing 4th in a tough pool with one win, one draw and two defeats the team lost narrowly to Crostyx in their classification game thereby finishing in 8th place in the 10-team event. The team can be pleased how well they played throughout the tournament.


Alex Hill Memorial Tournament (Dereham)
U10 GIRLS ‘B’
After two victories and two draws (without conceding a goal) the team came second in the Silver tournament thereby winning their first ever medals.